9.2.2011

 Stránka Animal rights slaví sedmý rok.

 

Ten čas ale letí, zanaříkal bílý králík.

 
Inspekce odhalila výrobky z kůží psů a koček, zvířata zřejmě stáhli v Česku
4. ledna 2011 www.idnes.cz

 

Na Plzeňsku objevila Česká obchodní inspekce výrobky z kočičích nebo psích kožek. Prodej kožešin těchto domácích zvířat je přitom v Česku přísně zakázán. Oproti očekávanému původu z Asie navíc existuje podezření, že byla zvířata zabita v České republice Kůže měly sloužit jako ledvinové pásy. Zákaz prodeje psích a kočičích kožešin platí od konce roku 2008. Víc ZDE

 

 
V Norsku zakázali kožešiny na přehlídkách
3. ledna 2011

 

Pořadatelé Oslo Fashion Weeku oznámili, že žádná zvířecí srst na molu na jejich akci v únoru 2011 nošena nebude. Norsko je první zemí na světě, která tak zakáže kožešinové oděvy po celou dobu konání módního týdne.
 
Toto opatření vzniklo právě díky ochráncům zvířat NOAH, kteří založili petici a shromáždili podpisy od více než 200 návrhářů, modelů, fotografů, módních novinářů a redaktorů. Také dva hlavní módní časopisy, norský Elle a Cosmopolitan, se přidali se svojí podporou zákazu huňatých kožešin ze zvířat, které jsou právě pro Norsko tak typickým módním artiklem.
 
Anti-kožešinové hnutí se v poslední době rozrůstá. Loni v listopadu, se více než 4000 lidí  zúčastnilo protestu proti používání pravé kožešiny. Tam také ochránci zvířat lidem pustili dokumenty, jak vypadají chovy zvířat, na kterých jsou zvířata udržována v zoufalém stavu. Díky tomu pak pak byla zaměřena mnohem větší pozornost na takové farmy a mnoho z nich bylo kvůli nedostačujícím životním podmínkám uzavřeno. ZDROJ

 

 
Ochránkyně už léta upozorňuje na zabíjení psů pro maso
4. prosince 2010  www.idnes.cz
Uřezané hlavy a stažené kůže naházené v pytlích. To je výsledek nehumánního zabíjení psů na maso, na které se už léta snaží upozornit ochránkyně zvířat Marie Lokingová. Žena se už obrátila nejen na policii, ale k tématu hovořila i v parlamentu.
"Hodí psa zaživa do vařící vody.  Stáhnou srst, odřežou packy, hlavu. Zabíjení se odehrává různě na opuštěných statcích, na koleně, nelegálně," vypráví vedoucí psího útulku v Chebu Marie Lokingová. Je bojovnicí proti zabíjení psů na maso. Léta burcuje úřady, policii, poslance, senátory, aby zakročili. Sbírá svědectví od lidí, kteří se jí hlásí jako svědci a kteří pohozené psí ostatky nacházejí. Fotky i s průvodními informacemi si nalepuje do zvláštního sešitu.
 
Lokingová se při hledání psa Rufa dostala až do osady Chvoječná u Chebu. "Psí jatka se tu provozovala a možná ještě provozují. Otevřeli jsme pytle vytažené z jímky a vypadla psí hlava. Přijeli veterináři i policie. Případ ale skončil a nikdo nebyl potrestán. Ruf šel z útulku rovnou na jatka, zbyl z něj jen obojek," zoufá Lokingová. Pytle s podobným obsahem se objevily také na dalších místech na Chebsku, třeba v Komorním Dvoře. Policie ale všechny nahlášené kauzy odložila. Vietnamci přitom přiznávají, že psí maso konzumují.
 
Zdrženlivý postoj úřadů zaráží i sokolovského senátora Pavla Čáslavu, na kterého se Lokingová obrátila. "To, co vidím na fotografiích a slyším od svědků, není v souladu se zákonem. Porušují se hygienické i veterinární předpisy. Považuji to za selhání státní správy. Připadá mi nesmyslné, že úřady chtějí důkazy od občana, který se problémem sám zabývá," poznamenal senátor. Slíbil, že bude vyšetřované případy sledovat a úřadů se ptát.
 
Konzumaci psů nelze zakázat, na týrání nejsou prý důkazy
Podle českých zákonů není pes jateční zvíře. Jeho maso se nesmí dostat do veřejného oběhu nebo do restaurací. Trest by ale mohl stihnout jen toho, kdo zvíře zabije nehumánním způsobem. "Jestli to někdo dělá pokoutně pro vlastní spotřebu, jak Vietnamci tvrdí, tak nemáme páky, jak to zakázat," tvrdí ředitelka Státní veterinární správy v Karlových Varech Mária Slepičková. O humánnosti takových porážek si nedělá žádné iluze.
Víc ZDE i fotogalerie

 

 

Klasnová jde po krku týračům zvířat, psi a kočky mají vymizet z jídelníčk

26. září 2010, www.idnes.cz  

Kateřina Klasnová z Věcí veřejných vyráží do boje proti týrání zvěře, do začátku příštího roku chce prosadit přísnější zákony na jejich ochranu. Tvrdšími tresty za týrání i novým registrem zvířat chce zamezit hlavně tomu, aby domácí mazlíčci končili na talíři. Takových případů objevuje v Česku čím dál víc. Před dvěma roky byla dokonce na tržnicích na Chebsku a Domažlicku nalezena psí jatka. 

"Zvířata jsou brána podle vlastnického práva jako věci a sdílejí tak podobný osud jako dřevo nebo jiné neživé předměty. To je přeci nesmysl. Podobně jako člověk jsou živými bytostmi," kritizuje současnou právní úpravu místopředsedkyně Věcí veřejných Kateřina Klasnová.

Nedostatky jsou podle ní i v zákoně proti týrání zvířat. Ten totiž umožňuje odlišný právní výklad. Dává tak prostor pro jeho zneužití. Za příklad uvádí Klasnová vágní definici hospodářské zvěře.

"Hospodářská zvířata jsou v zákoně napsána čistě demonstrativně, nikoliv taxativně. Při volném výkladu tohoto ustanovení mohou například psi, které by někdo choval továrním způsobem čistě na maso, být považováni za hospodářská zvířata," dodává Klasnová.

Hospodářské nebo jatečné zvíře?

Její slova potvrzuje i Dana Bočková, která se dlouhodobě ochraně zvířat věnuje. Podle ní slouží absence výčtu hospodářských zvířat jako argument komunit pojídajících psy. Bočková proto navrhuje, aby slovo hospodářské bylo nahrazeno slovem jateční. "Bude tak jasně vymezeno, že zabít za účelem konzumace a využití produktů lze pouze jateční zvířata. Mezi ně kočka ani pes nepatři," dodává Bočková.

Klasnová zároveň navrhuje, aby veterinární správa získala víc pravomocí. V současné době totiž její pracovníci nemohou vstoupit na cizí pozemek bez povolení úřadů a to i přesto, že mají důvodné podezření na týrání zvířat.

"Málo případů dopadne odsouzením. Jedním z důvodů je, že veterinární správa chodí do objektu, kde by mohla být týraná zvířata, po předchozím ohlášení, tudíž většinou jsou důkazy už zahlazeny," vysvětluje Klasnová.

Podobné změny navrhovala dvojice poslanců z ODS a ČSSD už před dvěma roky, zákon se ale nakonec nezměnil. "Bylo to ze dvou důvodů. Jednak nebyl zájem mezi ostatními poslanci a chladně se k našemu návrhu postavilo i ministerstvo zemědělství," vzpomíná poslanec Jeroným Tejc.

Vznikne nový registr zvířat?

Společně s Bočkovou Klasnová navíc uvažuje, že je zapotřebí vytvořit národní registr zvířat, který by byl spravován státem. Do něj by pak podle zákona měl veterinář povinnost zvíře zaregistrovat. To by přitom majitel předem očipoval.

 

 
Katalánský parlament zakázal býčí zápasy. Korida padne v roce 2012
27.7.2010, www.lidovky.cz

Katalánsko se tak stalo druhým španělským regionem po Kanárských ostrovech, kde jsou býčí zápasy zakázány. Pro zákaz zápasů s býky hlasovalo 68 poslanců, 55 hlasovalo proti.

Katalánský parlament má 135 zákonodárců. Poslanci schválili takzvanou lidovou legislativní iniciativu, která si získala 180 tisíc podpisů a která požadovala konec tohoto "barbarského" představení. Na Kanárských ostrovech byl zákaz koridy schválen už v roce 1991.

Při hlasování v katalánském parlamentu se před jeho budovou sešly desítky demonstrantů, a to jak stoupenců, tak odpůrců koridy. Na jednu stranu požadovali "svobodu" pro milovníky korid, na druhé straně vyzývali k ukončení představení, při nichž jsou "zvířata mučena".

Dnešní hlasování se předpokládalo. Španělská média psala o "konci býčí fiesty" v Katalánsku, kde zájem o koridu v posledních letech upadá. Naopak některé španělské regiony, včetně Madridu, oznámily, že býčí zápasy zanesou na svůj seznam kulturního dědictví, aby je chránily, ale i zde si začínají dobývat silnější pozice odpůrci koridy podporovaní mezinárodními organizacemi na ochranu práv zvířat.

Zákaz býčích zápasů v Katalánsku podpořil mj. i tibetský duchovní vůdce dalajlama, který označil býčí zápasy za "krutou praxi" a vyzval katalánské poslance, aby podpořili jejich zákaz v této španělské autonomní oblasti. Naopak hlava katolické církve papež Benedikt XVI. mlčel.

 

 
Německé obchody: NE králičímu masu z českého velkochovu
26.6.2010, www.aktualne.cz

Králičí maso, které do Německa dodávala společnost Rabbit Trhový Štěpánov, stáhly německé obchodní řetězce z prodeje. Učinily tak po reportáži, kterou odvysílala německá televize.

"Králičí maso v řetězcích Real a Edeka pochází z velkochovů v České republice a Itálii. Ačkoli je maso označeno certifikátem GGE, králíci jsou v tamních velkochovech týráni pobytem v nevyhovujícím prostoru," uvedla televize v tiskové zprávě k vysílanému pořadu.

"Ochránci zvířat předložili fotografie ze zmiňovaných velkochovů. Fotografie ukazují tisíce zvířat chovaných na minimálním prostoru v drátěných klecích. Mnozí králíci jsou znetvořeni. Bylo odhaleno také mnoho mrtvých zvířat," uvádí se dále v tiskové zprávě.  

"Organizace Vier Pfoten (víc zde) bojuje již několik let proti klecovým chovům zvířat. Bohužel předložila fotografie, o kterých nelze říct, zda skutečně pocházejí z našeho podniku. Nikdo z této organizace k nám oficiálně nikdy nepřišel," řekl Aktuálně.cz František Matula ze společnosti Rabbit Trhový Štěpánov.

"Fotografie i videonahrávku jsme pořídili skrytými přístroji. Nejedná se sice o nejpoctivější způsob, zdá se ale, že je to jediná cesta, jak podmínky pro chov králíků zdokumentovat. Na videonahrávce máme zaznamenány také přesné GPS souřadnice z místa natáčení. Z nich je zřejmé, že jsme natáčeli v Provozu chovu králíků v Kokořově, který patří společnosti Rabbit Trhový Štěpánov," řekl Aktuálně.cz Marcus Müller z organizace Vier Pfoten.

"Minulý týden u nás proběhl audit, který potvrdil, že je vše v pořádku. Ani Krajská veterinární správa v Plzni proti nám nevznáší žádné námitky," dodal František Matula. Konkrétní výsledek auditu však k nahlédnutí poskytnout nechtěl. "Budeme se bránit právními kroky," nastínil také další postup. 

Zmiňovaný certifikát GGE získala společnost podle Matulových slov v září 2009. Certifikát umožňuje firmě dodávat její výrobky na německý trh. "Německé řetězce naše maso stáhly z prodeje, protože chtěly zabránit negativní reklamní kampani. My však neděláme nic nezákonného. Chováme králíky tak, jako se chovají všude," řekl František Matula.

Chov králíků v klecích skutečně zákonem zakázaný není. První zemí, která se k tomuto kroku odhodlala, je Rakousko. Tamější majitelé králičích velkochovů musí klece odstranit nejpozději do roku 2012.

 

 
Lov velryb bude znovu legální. Po 24 letech
22. 06.2010

Po 24 letech globálního moratoria se zřejmě obnoví komerční lov velryb v "malém měřítku." V marockém Agadiru se na tom dohodla Mezinárodní velrybářská komise (IWC).

Tento kompromisní návrh dává velrybářským zemím Japonsku, Norsku a Islandu možnost legitimizovat jejich odlov. Výměnou za to však během příštích deseti let citelně omezí počet zabitých velryb. Obchod s velrybami a velrybími produkty má být napříště zakázán a žádná "nevelrybářská" země by už nikdy nesměla velryby lovit.

Proti návrhu byla většina zemí EU, podpořilo ho naopak Dánsko a Švédsko i environmentální organizace Greenpeace (víc zde), WWF a Pew Environmental Group. Proti jakémukoliv uvolnění moratoria je naopak Internatrional Fund for Animal Welfare.

Neměcko, Belgie, Irsko a Nizozemí patří v Evropské unii k nejsilnějším odpůrcům lovu velryb. Naopak Dánsko, kterému patří Faerské ostrovy a Grónsko, hájí pozici blízkou Japonsku, tradičnímu zastánci lovu velryb.

 

 
Volební programy 2010 - Zvířata
květen 2010

Až na Stranu zelených a na zmínku v závorce v programu Věcí veřejných nemají zvířata u politiků žádné zastání. A to přesto, že právě týrání zvířat vzbudilo v uplynulém volebním období hned několik bouřlivých debat. Vlnu emocí zdvihla například snaha zemědělského výboru s novelou zákona na ochranu zvířat proti týrání, která měla povolit kontaktní norování, tedy způsob výcviku loveckých psů, při němž jsou na lišku uvězněnou v umělé noře opakovaně vypouštěni psi. Zvířata nejspíš většina politiků chápe spíš jako součást jídelníčku. Proto se hlásí alespoň k podpoře ekologicky šetrného zemědělství a podpoře prodeje zemědělských produktů přímo ze statků.

Víc ZDE

 

 
Cyril Svoboda dostal cenu
duben 2010
Nezávislá komise složená z vědců, umělců, politiků i ekologických aktivistů vybrala v rámci letošní ankety Zelená perla roku 2009 dvanáct finalistů. Třetí místo obsadil lídr křesťanských demokratů
Cyril Svoboda. "Zvíře je věcí a nemá smysl tvrdit, že zvíře věcí není," prohlásil.
Víc:
 
 www.ropak.detizeme.cz/perla

 

 
Švýcaři obhájce zvířat v jednotlivých kantonech zamítli
7. března 2010, www.idnes, www.lidovky.cz (zdroj)
Švýcarští voliči v celonárodním referendu rozhodovali o tom, zda bude mít v budoucnu každý kanton právního zástupce, který bude u soudu hájit práva zvířat. Proti návrhu nakonec bylo  70,5 procent voličů. Zvířecí advokát tak zůstane jen v Zurichu. O zavedení obhájce němých tváří ve všech 26 švýcarských kantonech se vedla celonárodní debata. Podle obhájců mohli advokáti zvířatům zajistit lepší práva a ochranu před krutým zacházením. Proti byla také mocná farmářská lobby.
 
Iniciativu například podpořil francouzský herec Alain Delon, který žije ve Švýcarsku v ženevském kantonu. Delon soudí, že "je třeba chopit se obhajoby zvířat a pochopit, že je-li někdo schopen mučit psa či jiné zvíře, je také schopen mučit lidskou bytost". Legenda francouzského filmu se jako ochránce zvířat projevila již před dvěma lety, kdy vyzvala čínské úřady, aby bojovaly proti všem formám špatného zacházení, jimiž trpí domestikovaná zvířata v Číně. Herec tehdy napsal čínskému prezidentovi  Chu Ťin-tchaovi a upozornil ho na problém zvířat. Kritizoval osud psů, koček, medvědů a kožešinových zvířat, brutální postupy, kdy  jsou zvířata mučena nebo krutým způsobem zabíjena.
 
 

Obce porušují pořádáním zabijaček zákony

24. února 2010, www.idnes.cz (pramen)  

V poslední době jsou mezi jihomoravskými vesničany oblíbené namísto domácích, obecné zabíjačky. Vesničané i hosté z města se sejdou na návsi pod lípou, společně popíjejí, baví se u zabíjení vepře a těší se na klobásky. Populární jsou i farní zabíjačky ("Pro mnoho farníků však byla atraktivnějším dnem sobota. Už od sedmé hodiny ranní plnily farní dvůr dvě desítky ochotných pomocníků i zvědavých přihlížejících..."). Starostové všech obcí v kraji  nyní dostali varování, že jejich pořádáním porušují hned několik zákonů. Dopis jim v těchto dnech rozeslala kancelář hejtmana, kterou o to požádala Krajská veterinární správa v Brně.

České právo obecní zabijačku nezná. "Tento pojem ani neznají a proto by ani neměly existovat," říká mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Upozornil, že prasata a další hospodářská zvířata mohou chovatelé sice porazit sami, ale jen doma a pro svoji potřebu. Že veřejné usmrcování není atrakce a může být považováno za týrání zvířete.

A zabijačkové speciality, které se dále prodávají, se mohou vyrábět jen na jatkách nebo v řeznictví a prodávat na místech, která schválí veterináři."Kde ale není žalobce, není soudce a když si všichni utřou mastnou pusu, je po nebezpečí," přiznává i Josef Duben. Ani on si však nemyslí, že s obecními zabijačkami by měl být konec a doporučuje domluvit se na jejich pořádání s veterináři.

Dita Michaličková ze Společnosti pro zvířata přiznala, že se zabijačkami zatím nezabývali, ale ani jim se nelíbí. Když slyším slovo zabijačka, tak mi běhá mráz po zádech. A že se u toho lidé baví, beru jako oslavu zabíjení, chybí mi u toho pokora a úcta k životu. A když se navíc odehrává na veřejnosti, jako bychom tím podporovali týrání zvířat a brutalitu," říká Dita Michaličková.

 
 

9. 2. 2010 - Stránka Animal rights slaví 6. rok.
 
Ten čas ale letí, zanaříkal bílý králík.

 

 

 

 
Bude zvířata u soudu zastupovat právník?
1. února 2010, www.idnes.cz

Švýcaři rozhodnou v referendu,  zda by domácí zvířata měla dostat právo, aby je u soudu zastupovali právníci. 

Pokud v referendu 7. března nový návrh projde, bude každý švýcarský kanton povinen jmenovat právníka, který bude působit ve prospěch domácích mazlíčků i zvířat chovaných na farmách a ochraňovat je před případným špatným zacházením.

"Lidé obvinění z ubližování zvířatům si právníka berou automaticky, zvířata však nemohou," řekl The Times právník Antoine Götschel. "A to by se mělo změnit."

Aktivisté, kteří tuto myšlenku podporují, dokázali celkem hravě shromáždit sto tisíc podpisů potřebných k uskutečnění celonárodního referenda. Loni tam například vstoupily v platnost předpisy ochraňující práva kanárků a akvarijních rybiček. (Spláchne-li Švýcar zlaté rybky zaživa do záchodu, riskuje tvrdou pokutu. Správný postup je: omráčit, zabít a pak teprve může být tělo vyhozeno.) Andulky a křečky zase nesmí majitel chovat osaměle. Zákon na ochranu zvířat podrobně popisuje, jak majitelé smějí s každým druhem zacházet.

 

 
Zakažme na jídelníčcích psí a kočičí maso, žádají čínští právníci
27.1.2010. www.idnes

Ve starověku považovali Číňané psí maso za léčivé a posilující. A ještě v dnešní době jsou jídla z psího a kočičího masa v zemi běžně dostupné, ovšem v posledních letech jejich konzumaci kritizuje kromě ochránců zvířat už i městská střední třída. Skupina právních expertů se chystá v dubnu navrhnout úřadům zákaz pojídání psů a koček. A zavřeli tisíce psích restaurací a řeznictví. Pokud jejich snaha projde, tak kdokoliv by si psí maso dopřál, mohl by dostat pokutu až 5 tisíc jüanů (asi 14 tisíc korun) nebo až 15 dní ve vězení. Restaurace by servírování tohoto masa mohlo přijít až na 1,4 milionu korun.

Na internetu vznikají petice proti pojídání psího a kočičího masa, které podepisují tisíce lidí. Objevují se videa, která ukazují špatné zacházení se psy. To už mělo za následek i protesty na trzích, kde obchodníci prodávají psy určené ke konzumaci.

"Navrhujeme, aby bylo zakázáno pojídání všech psů a koček, protože to způsobuje mnoho sociálních problémů," prohlásil profesor práva na Čínské akademii sociálních věd Čchang Ťi-wen, který stojí včele skupiny navrhující změny v zacházení se zvířaty.

Kromě změny veřejného mínění totiž přivedlo experty k navrhnutí změn i fakt, že kvůli obchodu s psím masem údajně dochází k vraždám a krádežím a narůstá tak i napětí. Jejich plán ovšem vyvolal vášnivé diskuze mezi zastánci zvířat a obránci tradičních hodnot, píše The Guardian.

"Potřebujeme něco víc, než jen morální tlak. Pekingské psí restaurace získávají maso hlavně ze zatoulaných nebo ukradených psů. Na předměstích jsou psi pověšeni a poraženi před očima kupců," napsal zakladatel jednoho z kočičích útulků v metropoli Ceng Li. Kritici zase upozorňují, že je pokrytecké chránit pouze psy a kočky.

Vietnamcům i  Čechům: proč nejíst psy?

 
Vietnamci chovali nelegálně prasata v špíně  mezi krysami
6.12.2009, www.denik.cz

 

 

Odporný nález, který objevil občan Lovosic na pozemcích po bývalých sklenících naproti Lovochemii, dovedl pracovníky odboru životního prostředí MěÚ Lovosice k nelegálnímu chovu prasat.
 
V pondělí nás informoval jeden z občanů, že se na pozemcích nachází velké množství vyvržených vnitřností, pravděpodobně z prasat. Na místě jsme společně provedli místní šetření, při kterém jsme vnitřnosti nalezli. Velká část pozemku je zahrnuta zeminou, pod kterou se ale pravděpodobně skrývají další hromady,“ říká Dana Tschakertová, vedoucí OŽP MěÚ Lovosice. Přivolána byla i cizinecká policie, protože v přilehlém objektu se zdržují občané vietnamské národnosti. Podezření z porušování veterinárního zákona se posléze potvrdilo. V areálu v Lovosicích, kde bylo před lety zahradnictví, se načerno ve velkém porážejí vepři.
 
Za asistence policistů ze zdejšího obvodního oddělení vstoupili do objektu acovníci veterinární správy. Těsně před tím tu Vietnamci porazili asi sedmdesátikilové prase nožem - bez jakéhokoliv omráčení, což odporuje veterinárnímu nařízení o porážce. 
 
Na zemi se povaluje maso, kolem něhož pobíhají krysy velikosti kotěte, hrnce s těžko identifikovatelným zapáchajícím obsahem. Ve špinavé dodávce, která prasečí produkty rozváží po okolí, suroviny, jako jsou nudle a různé klobásy, maso připravené na expedici do vietnamských krámků. S tím vším se setkali účastníci noční kontroly. Víc ZDE a ZDE (i s fotkami)
 
Za pět let by se mohlo začít prodávat umělé vepřové, věří holandští vědci
2. prosince 2009 
Poprvé v historii se vědcům podařilo vypěstovat kus vepřového, tedy spíše rosolovitý kousek svalové tkáně. Do pěti let by se mohlo začít prodávat, věří vedoucí výzkumu Mark Post z univerzity v holandském Eindhovenu  "Produkt pomůže ochraně životního prostředí a zmírní utrpení zvířat. A když bude chutnat stejně jako maso a bude stejný i na omak, tak ho lidé začnou kupovat," dodal podle britského The Times vědec. Víc ZDE
 
Na D1 u Jihlavy havaroval kamion s 850 prasaty
1. prosince 2009 www.idnes.cz
Na 126 kilometru dálnice D1 ve směru na Brno ráno havaroval kamion převážející přibližně 850 selat.
Kamion v se převrátil na bok do příkopu. Nehoda skončila bez zranění sic(?!) Nehoda se stala kolem 05:30. Pracovníci odklizovací firmy Pretol museli pod bok kamionu instalovat vyprošťovací vaky.  "Kolem 10:30 byl kamion vyproštěn a kolona se rozjížděla," řek dispečer firmy.  Německý kamion převážel přibližně 850 selat z Dánska do Rumunska. Zvířata veterináři roztřídí. Uhynulá skončí v kafilérii, zraněná budou směřovat na jatka.
 
Američtí filmaři natočili v Japonsku delfíní jatka
1. srpna 2009, www.lidovky.cz
Nedaleko japonského rybářského městečka Taidži se každoročně odehrávají krvavé boje místních rybářů s delfíny, přilákanými z volného moře. Skupina amerických filmařů se rozhodla ukázat světu pravou tvář tohoto brutálního lovu a za pomoci veřejného mínění chce docílit uzavření zátoky. Malé klidné město ležící na japonském pobřeží, jen pár hodin od Ósaky. Zátoka, kam jsou delfíni lákáni, je obehnaná ostnatým drátem, který má odradit nevítané diváky. Zabíjení zde začíná každý rok v září. Během  jedné "sezóny" zahyne okolo 23 tisíců delfínů a sviňuch.  
 
Pomocí kamer ukrytých ve vymodelovaných kamenech, uměle vytvořených hnízdech a zavěšených na dálkově ovládaných vznášedlech tvůrci filmu dokázali divákům předvést pravou tvář lovu delfínů. Surovou, nepřibarvenou, reálnou. K týmu se připojil i Ric O’Barry, asi nejslavnější cvičitel delfínů. V šedesátých letech trénoval hvězdu televizního seriálu Flipper. Celých deset let pracoval s delfíny v mořském parku v Miami. Od té doby se už přes třicet let řadí k aktivistům, kteří se snaží prosadit úplný zákaz lovu těchto zvířat.
 
Japonská vláda v reakci na film uvedla, že na tom nevidí nic špatného. Zdůvodnila to především kulturními rozdíly mezi zeměmi. O’Barry se ale domnívá, že uvedení dokumentu bude mít na veřejnost velký dopad. Už při záběrech, které ukazovali náhodným chodcům v japonských ulicích, lidé nevěřícně a znechuceně odvraceli tvář. „Až tento film bude uveden v Japonsku ,zátoka‘ bude nadobro uzavřena,“ řekl ochránce delfínů v jednom z rozhovorů.
 
 "The Cove“ už byl oceněn i na několika festivalech. Cenu diváků si odnesl také z letošního Sundance. Snad si lidé po zhlédnutí filmu „dvakrát rozmyslí, než si koupí lístek na nějakou delfíní show“. 
 

 

 
Mučivá smrt norků EU nezajímá
25. června 2009, www.lidovky.cz
Bolestivé a trýznivé usmrcování výfukovými plyny, injekce chloroformu do plic nebo elektrody do tlamy a do konečníku. I tak v Evropě umírají kožešinová zvířata. Rada EU, která tento týden projednala Nařízení o ochraně zvířat při usmrcování, nerespektovala doporučení Evropského parlamentu, který používané metody označil za „nejhorší zabíjení“. Zhruba 25 milionů norků, lišek a činčil, které se v zemích EU chovají na kožešinu, tak má horší ochranu než například jatečná zvířata.

Kromě Evropského parlamentu kritizovaly metody zabíjení i české a zahraniční organizace na ochranu zvířat. „V celé Evropě to je stejné. Norci jsou plynováni a také se jim láme vaz. U činčil se používá injekce chloroformu do plic nebo do srdce. U lišek pak elektrický proud do konečníku,“ tvrdí ředitel organizace Svoboda zvířat Tomáš Popp.

Ochranáři nejvíce kritizují zabíjení norků v komorách, kam je vháněn oxid uhličitý.V komorách je totiž „obtížné dosáhnout spolehlivé vysoké koncentrace plynu“. Norci, jakožto zčásti vodní živočichové, jsou schopni zadržet dech na velmi dlouhou dobu. „Detekují nedostatek kyslíku v krvi, což znamená, že při plynování velmi trpí, většinou v křečích,“ popsal Popp.

Proč Rada EU, které v současné době šéfuje Česká republika, nedala na kritické hlasy ochránců a vědců, se neví. „Zatím je kožešinová lobby silná. Zřejmě panují obavy, aby to nepoškodilo kožešinový průmysl v EU. Zlepšení podmínek při usmrcování by totiž s sebou přineslo většínáklady,“ tvrdí Popp. Rada EU ignorovala i pozměňovací návrh Evropského parlamentu, který doporučoval, aby lidé, kteří zvířata usmrcují, měli patřičné zkoušky a výcvik. V současnosti totiž mohou kožešinová zvířata usmrcovat i lidé bez jakýchkoli znalostí. „Pak dostáváme záběry z farmy, kdy se norek probral při stahování z kůže,“ řekl Popp.

Víc: http://www.protisrsti.cz, fotografie z českých kožešinových farem